💪💪💪سلامی به وسعت اقیانوس آرام، تقدیم به شما دوست ارزشمند و خواهانِ رشد💪💪💪

🔴آیا از مقالات کلیشه ای، خشک و بی روح رنج می برید؟

🔴آیا می خواهید با لذت، مفاهیم فنی را یاد بگیرید؟

🔴آیا آمادگی دارید تا با انرژی وصف نشدنی، به سراغ آموزش گام به گام نصب وردپرس روی سی پنل برویم؟

🚀 پس بی مقدمه و همانند موشک ویدیو آموزش نصب وردپرس روی سی پنل را با هم ببینیم🚀

👇👇👇

 

آموزش نصب وردپرس روی سی پنل به روایت متن و تصویر:

گفتن نداره 🙂 جهت رفاه حال شما عزیزان، طبق معمول تمامی آموزه های موجود در فیلم آموزشی بالا را به صورت متن و عکس تقدیم تان می کنیم تا تحت هیچ وضعیتی از یادگیری ناامید نشوید. البته ناگفته نماند که یکی از دلایل درج متن و عکس، سئو سایت است. اگر شما هم فایل صوتی و ویدیویی در وب سایت خود منتشر می کنید، توصیه اکید می شود که متن و عکس مرتبط با آن را نیز تولید و انتشار دهید.

قدم صفرم برای نصب وردپرس روی سی پنل

ابتدا به سایت وردپرس فارسی مراجعه کرده و مانند عکس زیر، وردپرس نسخه فارسی را دانلود می نماییم. البته ناگفته نماند که نسخه انگلیسی وردپرس را هم که در سایت رسمی وردپرس وجود دارد، می توان مورد استفاده قرار داد.

تنها تفاوتی که بین نسخه فارسی و انگلیسی وجود دارد این است که در نسخه انگلیسی باید از بخش تنظیمات عمومی، گزینه زبان فارسی را انتخاب نماییم. اما چون قصد داریم با کمترین زحمت ممکن، کار خود را پیش ببریم، لذا از نسخه فارسی بهره خواهیم گرفت.

ورود به کنترل پنل هاست (C-Panel)

شاید باورتان نشود😉 اما حداقل مواد لازم برای راه اندازی سایت، دامین و هاست می باشد. حتماً قبل از شروع از یکی از شرکت های هاستینگ، دامین و هاست خود را خریداری کنید و سپس ادامه این آموزش را پی بگیرید. البته در قسمت بعد به شما یاد خواهیم داد که چگونه بدون داشتن هاست و دامین (بدون هیچ هزینه ای)بتوانید وردپرس را در کامپیوتر نصب نمایید.

💡توجه توجه: لازم نیست مراحل را حفظ کنید. کلیه عملیات برای هر سایت، فقط یک بار انجام می شود.💡

علی ایحال، پس از تهیه هاست و دامین، شرکت مورد نظر حتماً اطلاعات ورود به Admin Panel هاست را در اختیارتان خواهد گذاشت.

اگر کنترل پنل هاست شما Cpanel باشد، مطابق با تصویر زیر می توانید به راحتی اطلاعات ورود خود را تایپ کرده و به پنل مدیریتی هاست خود وارد شوید.

پس از ورود، بی آن که قسمت های دیگرِ کنترل پنل هاست، حواس شما را پرت کند، لطفاً روی گزینه File Manager کلیک نمایید. تمامی فایل های موجود در سایت شما داخل این بخش قرار دارد.

آپلود فایل وردپرس در هاست واقعی

حال نوبت به آپلود فایل وردپرسی (که از سایت wp-persian دانلود کردیم)رسیده است.

یک نکته جالب توجه: اگر شما می خواهید زمانی که دامین اصلی خود را در مرورگر تایپ کردید، سایت تان نمایش داده شود، باید تمامی کارهایی که ما در demo.webirooni.com انجام می دهیم را در قسمت public_html انجام دهید.

به عنوان مثال اگر دامین شما و mohammadreza.com است، می باید کلیه عملیات را نصب در قسمت public_html انجام دهید (برای درک بهتر مطلب، لطفاً فیلم آموزشی بالا را با دقت مشاهده نمایید).

🎯اگر روی مباحث فنی، در حد کفایت مسلط نیستید، لطفاً روی Public_Html کار کنید🎯

اما اگر می خواهید، به عنوان مثال: وب سایت شما در blog.mohammadreza.com نمایش داده شود، باید اصطلاحاً یک SubDomain بسازید که فعلاً محل بحث ما نیست.

خب برگردیم به اصل ماجرا: فایلِ با پسوند zip. دانلود شده را باید روی هاست آپلود نماییم.

برای این کار، روی گزینه Upload کلیک می کنیم (مانند عکس زیر):

در این مرحله، ابتدا روی دکمه Select File کلیک کرده و فایل وردپرس را انتخاب می نماییم. حال صبر می کنیم تا فایل مورد نظر به طور کامل آپلود شود.

⌛فقط زمانی که نوار پیشرفت سبزرنگ می شود، فایل به طور کامل آپلود شده است⌛

بعد از آپلود فایل، روی لینک …Go Back To کلیک می کنیم. مانند عکس ذیل😆:

نحوه خارج کردن وردپرس از حالت فشرده

در این قدم، باید فایل WordPress را از حالت zip خارج نماییم. روی فایلِ آپلود شده کلیک راست کرده و گزینه Extract را انتخاب می کنیم.

اکنون باید انتخاب کنیم که محتویاتِ فایلِ فشرده، در کجا باز شود. قاعدتاً برای شما public_html نمایش داده می شود و درست هم است. در نهایت روی دکمه Extract Files کلیک می کنیم.

 

حال شاهد یک فولدر یا دایرکتوری با نام WordPress هستیم. در واقع اگر به همین شکل سایت خود را رها نماییم، آدرس سایت ما تمیز و زیبا نخواهد شد.

به عبارتی ساده تر: اگر کاربری قصد مشاهده وب سایت ما را داشته باشد، در حال حاضر باید آدرس mohammadreza.com/wordpress را در مرورگر خود وارد کند تا محتویات سایت ما برای وی نمایان شود.

برای حلِ این مسئله باید هر آن چیزی که درون این پوشه وجود دارد را به قسمت public_html منتقل کنیم. بنابراین مطابق با تصویر زیر، واردِ دایرکتوریِ WordPress می شویم.

 

این مرحله را لطفاً با تمامی سلول هایتان دقت نُمایید😁. ابتدا روی گزینه Select All کلیک کرده تا تمامی فایل های موجود انتخاب شود و بلافاصله روی گزینه Move کلیک می نماییم. پس از آن مثل عکس پایین، هر چیزی که از قبل وجود داشته را پاک می کنیم و تنها /public_html/ را نگه می داریم و در نهایت نیز روی دکمه ی Move Files کلیک می کنیم.

آغاز فرایند نصب وردپرس روی سی پنل

در این بخش از آموزش، ابتدا در Address Bar مرورگر خود، دامین مورد نظر را وارد می نماییم و اگر تصویری همانند زیر برای ما نمایان شد، به خودتان آفرین بگویید، چون به این معنی است که تا به اینجای کار مراحل را به درستی انجام داده اید. بدیهی است که حال می باید روی دکمه بزن بریم! کلیک کنیم.

در این مرحله لازم است اطلاعات دیتابیس یا پایگاه داده خود را وارد کنیم.

⚡اوه اوه ما که از اینها نداریم. خوش به حال آن هایی که دیتابیس دارند⚡

هیچ جای نگرانی نیست، ما اینجا هستیم تا گام به گام، به سادگی این کار را به شما آموزش دهیم. به شما قول می دهیم در انتهای این آموزش، اگر با ما همراه باشید، وب سایت خود را راه اندازی خواهید نمود💪.

ساخت دیتابیس (DataBase)در سی پنل

برای ساخت پایگاه داده در سی پنل ابتدا از سربرگ Databases روی گزینه Mysql Databases کلیک می نماییم (باتوجه به تصویر زیر).

در اینجا می باید یک نام برای دیتابیس خود انتخاب نماییم. بنابراین در جعبه متن مربوط به New Database یک اسم دلخواه را وارد کرده و روی دکمه ی Create Database کلیک می نماییم.

در صورتی که نام وارد شده، تکراری نباشد و یا به هر دلیلی مشکلی ایجاد نشود، به صفحه دیگری هدایت می شویم و به محض این که جعبه سبزرنگی که در تصویر زیر قابل دیدن است را مشاهده کردید، لطفاً اخم خود را کنار گذاشته و لبخندی بر لب بیاورید تا با انرژی سرشار، مسیر را ادامه دهیم💪.

کاملاً واضح است که برای ادامه ی مسیر باید روی دکمه Go Back کلیک نماییم.

در این قدم نیاز است که نام کاربری و رمز عبور جهت ورود به Database را انتخاب نماییم. این اطلاعات، هرچیزی می تواند باشد. البته بهتر است معنای آن، حداقل برای خودمان واضح باشد.

پس از وارد نمودن اطلاعات، روی گزینه Create User کلیک می نماییم.

هم اکنون پس از خلق لبخندی دلنشین👄، روی لینک Go Back کلیک می نماییم تا ادامه مراحل را با قدرتِ مضاعف، طی نماییم.

حال، لازم است کاربری را که در مرحله قبل ایجاد کردیم، به دیتابیس خود متصل نماییم. توجه کنید که مقادیر موجود در لیست های کشویی تصویرِ زیر، باید همان چیز هایی باشند که در مراحل قبل ایجاد کردیم. شاید باورتون نشه ولی 🙂 در نهایت، دکمه Add را انتخاب می کنیم.

سطح دسترسی مدیریت در پایگاه داده

در این گام، روی چک باکسِ مربوط به All Privileges کلیک می کنیم تا تمامی دسترسی ها به کاربرِ ایجاد شده در مراحل قبل، داده شود. در آخر نیز روی دکمه ی Make Changes کلیک می نماییم.

می دانیم که باورش برایتان دشوار است اما عملیات مربوط به ساخت دیتابیس، تمام گردید😍.

در حالِ حاضر به صفحه وردپرس برمی گردیم و اطلاعات مربوط به دیتابیس را که برای ایجاد آن تا مرز خودکشی پیش رفتیم را وارد می کنیم.

🔵نکته کنکوری1: بخش میزبان پایگاه داده را در حالت پیش فرض قرار دهید (Localhost).

🔵نکته کنکوری2: جهت افزایش امنیتِ سایت، مقدار پیشوند جدول را به یک چیز دیگر، غیر از WP تغییر دهید. (مانند تصویر زیر).

نهایتِ امر، کافیست روی دکمه ی فرستادن کلیک کنیم تا به امیدِ پروردگار، واردِ مرحله آتی شویم🙏.

انجام تنظیمات نهایی راه اندازی وردپرس

در این گام از آموزش، ابتدا روی دکمه راه اندازی نصب کلیک می کنیم و بقیه ی مراحل را در بخش بعد پی خواهیم گرفت😋.

این بخش اختصاصاً مربوط به سایت است. پس با دقت، گوش و چشم فرا دهید.

عنوان سایت را فعلاً یک چیز مرتبط قرار دهید. خیلی حائز اهمیت نیست، چرا که در ادامه می توانید آن را بهبود دهید.

نام کاربری و رمز عبور را با دقت هر چه تمام تر انتخاب کرده و پس از آن حتماً در یک جای مطمئن آن را یادداشت نمایید. با استفاده از این اطلاعات، هر شخصِ حقوقی و حقیقی در هر جای جهانِ وب، قادر خواهد بود وب سایت خوشگل شما را با خاک یکسان سازد.

💡هیچوقت نام کاربری را Admin قرار ندهید و رمز را هم یک چیز بسیار پیچیده بگذارید💡

نام ایمیل را نیز به درستی وارد نمایید. در ادامه یکسری اتفاقات در سایت شما رخ خواهد داد که این اطلاعات، از طریق همین ایمیل به اطلاع شما خواهد رسید.

در نهایتِ ماجرا هم، می دانیم کمی دور از ذهن به نظر می رسد اما باید روی دکمه راه اندازی وردپرس کلیک نماییم😤.

مطابق تصویر زیر، روی دکمه ی ورود کلیک می کنیم.

مرحله آخر نصب وردپرس روی سی پنل (C-Panel)

نصب و راه اندازی وردپرس روی سی پنل به اتمام رسیده است و با وارد نمودن نام کاربری و رمز عبوری که در مراحل پیشین انتخاب کردیم. می توانیم واردِ قسمتِ مدیریت سایت خود شویم (که اصطلاحاً به آن پنل پیشخوان وردپرس گفته می شود).

پس از کلیک روی دکمه ورود، با صحنه ای مشابه عکس ذیل مواجه خواهید شد.

شاید در نگاه اول کاملاً پیچیده به نظر رسد اما این صفحه کلی حرف نگفته برای شما دارد. شما قادر هستید فقط با چند کلیک ساده امکاناتی را به سایت خود اضافه نمایید که ابر برنامه نویسان در خواب هم نخواهند دید که به این سرعت بتوانند وب سایت مشتریان خود را تجهیز نمایند.

🥪الان وقت آن است که به خودتان یک پاداشِ لذت بخش بدهید، چون شما یک کار بزرگ انجام دادید🥪

جمع بندی مقاله نصب وردپرس روی سی پنل از نگاه محمدرضا یعقوبی

در این آموزش صرفاً نصب وردپرس روی سی پنل را یادگرفتیم. اکنون اگر ظاهر وب سایت خود را مشاهده کنید، ممکن است از آن ناامید شوید. طبیعی است که این وب سایت با ایده آل های ذهنی شما همخوانی نداشته باشد.

اما بدانید و آگاه باشید که شکاف بین سایت فعلی شما با ایده آل هایتان، خیلی هم عمیق نیست و می توانید با صرف مقداری زمان و انرژی، این شکاف را پر کرده و به هر چه سریع تر به ایده آل های خود نزدیک شوید.

 

 

انشاءالله که این آموزش هم یاری دهنده شما بوده باشد و امیدوارم همواره درحال فراگیری آموزه های جدید باشید و در این شرایط که همه ناله و شکایت می کنند، شما ثابت کنید که می شود، عالی بود.

ارادتمند همه شما، محمدرضا یعقوبی