درود بر همه شما خوبان و بزرگواران، در این مطلب با قسمت صفرم آموزش برنامه نویسی تحت وب درخدمت شما هستیم.

در ویدئو زیر درباره مفهوم برنامه نویسی صحبت کردیم و این که چند نوع برنامه نویسی وجود دارد.

بدون هیچ مقدمه ای پیشنهاد می کنم، ابتدای امر فیلم آموزشی زیر را مشاهده نمایید:

 

 

گزیده ای از ویدئوی برنامه نویسی چیست؟ در قالب متن:

در این ویدئو کوتاه که بخش اول از جلسه اول دوره جامع برنامه نویسی تحت وب است، درباره تعاریف اولیه برنامه نویسی صحبت شده و این که اصلاً فرق برنامه نویسی تحت وب با برنامه نویسی تحت ویندوز و موبایل چیست.

به طور کلی در این مجموعه فایل های آموزشی قصد داشتیم، که به ساده ترین شکل ممکن مباحث مربوطه را بیان نماییم. لذا اگر شما با این موضوعات آشنایی دارید، احتمالاً کمی برایتان خسته کننده به نظر برسد. و این ویدئوها با این هدف ساخته شده اند که افرادی که واقعاً هیچ آشنایی با این حیطه ندارند، به راحتی این مباحث را فرا گیرند.

تعریف مهفوم برنامه نویسی:

اگر بخواهیم این مفهوم را به شکل ساده بیان کنیم: برنامه نویسی مثل ساخت یک فیلم سینمایی است و برنامه نویس هم کارگردان فیلم است.

تصویری که یک کارگردان از یک فیلم سینمایی دارد، با تصویر یک تماشاگر بسیار متفاوت است. یک تماشاگر سینما صرفاً رندر نهایی را مشاهده کرده و فیلم را براساس آن نقد می کند.

اما یک کارگردان به دلیل داشتن اشراف کامل بر پشت صحنه، بسیار عمیق تر به این ماجرا نگاه می کند. به عنوان مثال شاید بسیاری از بینندگان تا به حال کلماتی مثل دکوپاژ و میزانسن را نشنیده باشند اما یک کارگردان باید حواسش به همه این موضوعات باشد.

و به طور کلی یک برنامه نویس نیز با کدهای پیچیده و عجیب غریب سر و کار دارد و تمام تلاشش را می کند تا یک نتیجه رضایت بخش برای کاربران حاصل شود.

انواع برنامه نویسی کدامند؟

ضمناً فراموش نکنیم، زمانی که از برنامه نویسی صحبت می کنیم، منظور ما صرفاً طراحی سایت نیست. این موضوع در دو بعد سخت افزاری و نرم افزاری مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

در بعد نرم افزاری با استفاده از برنامه نویسی قادر خواهیم بود که برنامه های تحت وب، سیستم عامل و موبایل پیاده سازی نماییم. و در بعد سخت افزاری نیز، بخش دیجیتال، اسمارت واچ ها، تابلو روان ها، گیت های ورود و خروج، سیستم های اثر انگشت و تشخیص چهره و غیره با استفاده از برنامه نویسی اجرایی شده اند. که ما در این مجموعه فایل های آموزشی تمرکز خود را بر روی مباحث تحت وب گذاشته ایم.

برنامه نویسی چیست

 

انواع برنامه نویسی تحت وب:

اما به طور کلی برنامه نویسی تحت وب به دو دسته تقسیم می شود: کدهایی که صرفاً برای این است که کاربر ظاهر خوبی را مشاهده کند Client Side یا سمت کاربر می گوییم و کدهایی که لازم است در سرور پردازش خاصی بر روی داده های ارسالی انجام شود را Server Side گویند.

((که البته شاید این توضیحات خیلی علمی و تخصصی نباشد، اما یادمان باشد که در این سلسله فایل ها هدف ما آموزش برنامه نویسی به ساده ترین شکل ممکن است))

انواع زبان های برنامه نویسی تحت وب

البته دو اصطلاح دیگر هم وجود دارد که بد نیست، اشاره ای هرچند کوتاه به آن ها داشته باشیم. به افرادی که در حوزه طراحی قالب سایت و سمت کاربر، کد نویسی می کنند، برنامه نویسان Front-End و به کسانی که در حوزه سمت سرور کد می زنند، برنامه نویسان Back-End گفته می شود.

مواد لازم برای شروع کدنویسی:

اما بریم سراغ این که ببینیم برای آغاز یادگیری مباحث برنامه نویسی، باید به چه تجهیزاتی مسلح شویم. پایه ای ترین چیزی که باید در آن مهارت قابل قبولی داشته باشیم، تایپ ده انگشتی است (اگر هنوز ویدئو رایگان آموزش تایپ ده انگشتی را مشاهده نکردید، لطفاً اینجا کلیک نمایید) و بعد از آن کل تجهیزاتی که برای کدنویسی نیاز داریم: یک عدد کامپیوتر، اینترنت پر سرعت و سپس دانلود و نصب برنامه هایی که فضایی را در اختیار ما قرار خواهند داد که در آن بتوانیم به کدنویسی بپردازیم.

ویرایشگر متن برای برنامه نویسی

یکسری نرم افزارها تحت عنوان text editor هستند که می توانیم از آن ها استفاده کنیم. این برنامه ها بسیار سبک هستند و البته برای پروژه های سازمانی و غول پیکر پیشنهاد نمی شود و بیشتر ابزارهای ویرایش کد هستند.

اما یکسری از برنامه ها هستند تحت عنوان IDE ها یا Integrated Development Environment که بسیار فراتر از یک ویرایشگر متن ساده هستند و برنامه ای که ما پیشنهاد میکنیم، ابزار قدرتمند phpStorm است. که در ادامه آموزش ها قطعاً به نصب و کار با این نرم افزار خواهیم پرداخت.

محیط های کدنویسی حرفه ای

مجدداً از شما دانش پذیر گرامی بسیار سپاسگزاریم که در این مطلب هم همراه ما بودید و امیدواریم از مباحث مطرح شده، لذت کافی را برده باشید. منتظر قسمت های بعدی آموزش های برنامه نویسی تحت وب باشید.

خداوند یار و نگهدار شما