سلام برای شما همراهان فرهیخته وب سایت وب ایرونی دات کام، خیلی خوشحالم که دوباره با یک مطلب جدید در خدمت شما هستم. در این ویدئو کوتاه درباره ی هاست صحبت کردیم. این فایل ویدئویی بخش هایی از جلسه اول دوره طراحی وب سایت است.

از شما دعوت می کنم این ویدئو را که به صورت رایگان و اختصاصی برای شما قرار داده شده را مشاهده کنید:

متن ویدیو آشنایی با هاست:

زمانی که قصد داریم کاری کنیم که فایل های وب سایت مون رو همه ببینن، باید داخل فضای اینترنت قرار بگیره. به نظر شما سایت ما از چه چیزهایی تشکیل شده؟؟
اطلاعات ما نظیر: اطلاعات، عکس، فیلم، متن های مقاله ها و یا یکسری کد های پیچیده که اصلاً با آن ها آشنایی نداریم.

برای این که کاری کنیم تا همه کاربران وب سایت ما را ببینند، باید فایل های وب سایت خود را در فضای اینترنت قرار دهیم. این فایل های اگر صرفاً در کامپیوتر شخصی ما وجود داشته باشد، فقط خودمان می توانیم آن را مشاهده کنیم.

برای داشتن فضای اینترنت باید وجهی را پرداخت کرده و قسمتی از این فضا را خریداری و یا اجاره کنیم تا بتوانیم فایل های خود را درون این فضا قرار دهیم.

فرض کنیم حجم فایل های وب سایت مان 100 یا 200 مگابایت است، بنابراین باید 200 مگابایت از فضای اینترنت را اجاره یا خریداری کنیم تا این اجازه را داشته باشیم، فایل ها را در فضای اینترنت منتشر کنیم.

به این فضا که ما قصد خریداری آن را داریم، هاست گفته می شود.

سوال یکی از شرکت کننده ها: آیا بعداً هم می شود حجم این فضا را افزایش داد؟

جواب مدرس: بله حتماً این امکان وجود دارد. کم کم و پله پله اضافه میشه، به عنوان مثال: سایت من (محمدرضا یعقوبی)یک فضای یک گیگابایتی داره اما دیگه جواب گوی نیازهایم نیست و چون بازدید سایت افزایش پیدا کرده و باید به فکر خرید یک هاست بهتر و باکیفیت تر باشم.

این هاست که محل بحث ماست، درحقیقت یک کامپیوتر است که در یک جایی وجود دارد و ما از آن استفاده می کنیم. یعنی مقداری از فضای هارد کامپیوتر را به عنوان هاست به ما اجاره می دهند.

این کامپیوتر، مثل همه کامپیوتر ها دارای: CPU، RAM، Hard و غیره است. حتی کامپیوتر و لپ تاپ شخصی را هم می توانیم به سرور تبدیل کنیم، اما به دلیل این که نمی توانیم کاری کنیم که کامپیوتر ما همیشه به اینترنت و برق متصل باشد، ترجیح می دهیم از سرورها استفاده کنیم. چون سرور ها یک سیستمی دارند به نام دیتاسنتر که وظیفه تأمین برق و اینترنت سرورها را برعهده دارد.

پس منظور از هاست این است که یک فضا از اینترنت را خریداری می کنیم (البته سایت هایی هم وجود دارد که هاست رایگان عرضه می کنند که توصیه نمی شود از آن ها استفاده کنیم، به دلیل این که محدودیت هایی برای خدمات خود در نظر می گیرند) و فایل های سایت مان را در آن قرار می دهیم که هر کسی در هرجایی بتواند وب سایت ما را مشاهده کند.

بسیار سپاسگزارم که تا پایان این ویدئو همراه با بودید و امیدوارم که از این آموزش کوتاه لذت برده باشید. خدانگهدار…