💪💪💪 درودی پرانرژی تقدیم به شما که لایق بهترین ها هستید 💪💪💪

😁دِگَر بار در خدمت شما هستیم و قصد داریم در خصوص کسب و کار چند جمله ای مصدع اوقات شویم😁

🎯 در انتهای این مطلب شما با مفاهیمی برخورد خواهید کرد که شاید تا کنون برعکس آن را شنیده بودید 🎯

در نهایت قصد داریم با یک دیدگاه جدیدی به داستان کسب و کار و کسب درآمد بپردازیم.

⭐⭐⭐ با ما همراه باشید تا یک شروع پرشور و پایانی پرشکوه داشته باشیم ⭐⭐⭐

کسب و کار یا Business چیست؟

قبل شروع هر موضوعی، شاید بهترین راه این باشد که تعریفی واحد از کسب و کار داشته باشیم.

ابتدا محض خنده هم که شده یک تعریف آکادمیک از Business داشته باشیم❕

کسب و کار، نوعی تبادل اقتصادی مکرر و تجدید پذیر است 

می دانیم که از این تعاریف خشک و بی کاربرد خسته شده اید و ما هم قصد عصبانی کردن شما را نداریم و اینجاییم تا به زبان ساده این مفاهیم را آموزش دهیم.

اما تعریف کسب و کار به زبان آدمیزاد:

هر چیزی که مشکلی را حل کند و بابت آن پولی دریافت شود، کسب و کار نام دارد

مشاهده ویدیو آموزشی زیر نیز خالی از لطف نمی باشد:

 

توضیح بیشتر: شاید در نگاه اول این تعریف کمی ناقص یا سطی به نظر آید که کاملاً طبیعی و صحیح است. در ادامه گام به گام به تعریف جامع تری از کسب و کار خواهیم رسید.

بگذارید با یک مثال، این موضوع را شفاف تر سازیم: به نظر شما یک نانوایی چه مشکلی را حل می کند؟

تأمین بخشی از نیاز های اساسی (خوراک)انسان ها، مشکلی است که این کسب و کار حل می نماید.

نیازهای اساسی تنها چیز بدرد بخوری است که مدرسه به ما یاد داده: خوراک، پوشاک، مسکن.
(شوخی تلخ👎)

بنابراین قبل از شروع Business، اولین سوالی که نیاز به پاسخ دارد این است که: کسب و کار ما چه مشکلی را حل می کند؟

هر چقدر مشکلات عجیب و غریب تری را حل نماییم، می توانیم پول بیشتری بدست آوریم.

در ادامه مطلب به شکل عمیق تری کسب و کار را مورد بحث و بررسی قرار خواهیم داد. به عنوان مثال: هدف برخی کسب و کارها صرفاً پول نیست و این با تعریفی که پیش تر ارائه شد در تضاد است. برای روشن شدن ماجرا لطفاً به ادامه مقاله توجه فرمایید.

فرق شغل با کسب و کار چیست؟

در میان اصطلاحات کسب و کاری، دو عبارت کسب و کار و شغل اغلب (به اشتباه)بجای هم استفاده می شوند. در ویدیو زیر که بخشی از دوره آموزش طراحی سایت با وردپرس است، درخصوص تفاوت این دو اصطلاح به طور کامل صحبت شده است:

از آنجایی که مطمئن هستیم، برخی از دوستان یادگیرنده حوصله مشاهده ویدیو بالا را ندارند، فرق شغل با کسب و کار را به صورت متن نیز تقدیم حضورتان می نماییم (چقدر خوبیم ماااا 😆).

شروع انقلابی: شما می توانید بی نهایت کسب و کار داشته باشید، اما در داشتن شغل محدود هستید.

بهترین روش انتقال مطلب، توضیح با مثال است. جف بزوس مدیر و موسس شرکت آمازون است و در کنار آن صاحب کسب و کارهای دیگر مثل Alexa و IMDB نیز هست.

اما وی فقط یک شغل دارد. جف بزوس مدیر است. اگر ما حسابدار یک شرکت نرم افزاری هستیم، کسب و کار ما شرکت نرم افزای است و شغل ما حسابداری است. بنابراین نقش ما در کسب و کار را شغل می نامند.

فرمول معجزه آسای کسب و کارهای فوق موفق

در این بخش نمی خواهیم حرف های کلیشه ای کلاس های موفقیت را بازگو کنیم (مثلاً: معجزه ثروت در ۱۰ ثانیه). قصد داریم به صورت کاملاً علمی فرمول ثابت تمامی کسب و کارهای موفق را مورد بررسی قرار دهیم. در واقع به شکل عمیق تری به تعریف کسب و کار خواهیم پرداخت.

👇👇👇 در فیلم آموزشی زیر به طور دقیق، فرمول ثابت کسب و کار بیان شده است 👇👇👇

 

 

جهت رفاه حال شما عزیزان، مطالب گفته شده در ویدیو بالا را به صورت متن تقدیم می کنیم:

شکل کلی فرمول: خلق ارزش و تلاش برای کسب ارزش❕

تعریف Business، فروش محصولات و کسب پول نیست. در واقع ما از طریق محصولات خود، برای مشتریان ارزش ایجاد می کنیم و از آن ها کسب ارزش می کنیم.

در اغلب موارد شاید لازم باشد برای ارائه خدمات خود، از مشتریان پول دریافت نکنیم و استراتژی ما جلب اعتماد آن ها باشد. به عنوان مثال: چند روز زمان بگذاریم و یک کتاب الکترونیکی باکیفیت بسازیم، فقط برای این که ایمیل کاربران را دریافت نماییم.

یکی از استراتژی های رایج این است که تمامی محصولات خود را به صورت رایگان به مشتریان ارائه کرده و از راه تبلیغات هزینه های خود را پوشش دهیم (به عنوان مثال: برخی از وب سایت های خبری از این مدل کسب و کارها هستند).

 

فرمول کسب و کارهای موفق

تفاوت بین کسب و کار با پول درآوردن

باتوجه به توضیحات بالا می توان دریافت که فرق واضحی بین کسب و کار و پول درآوردن وجود دارد. در کسب و کار، تنها یکی از ارزش هایی است که از مخاطبان دریافت می شود. اما پول درآوردن صرفاً هدف ما کسب پول است.

کسب و کارهای بزرگ جهان، اگر صرفاً پول را به عنوان ارزش می شناختند، در حال حاضر نامی از آن ها برده نمی شد.

تفاوت بین کسب وکارهای فیزیکی و اینترنتی چیست؟

یک دروغ بزرگ که در کلاس های آموزشی به شما گفته می شود این است که وب سایت خود را راه اندازی کنید و سپس پول پارو نمایید. در صورتی که این اصلاً درست نیست.

در ویدیو زیر به طور کامل فرق بین کسب و کارهای فیزیکی و مجازی را شرح داده ایم:

 

تصور کنید شما یک مغازه پوشاک دارید. روز اول کاری ممکن است چند نفر از بازدیدکننده گان، محصولات شما را خریداری کنند و همان روز ۲۰۰ هزار تومان سود خالص کسب نمایید. اما در کسب و کار اینترنتی، این اتفاق تا حدی خنده دار به نظر می رسد. چرا که شما زمانی که مغازه فیزیکی خود را بهر خیابان اصلی اجاره می کنید، تقریباً نصف راه را رفته اید و به راحتی می توانید عملیات جذب مشتری را آغاز نمایید.

اما در کسب و کار آنلاین، شرایط کاملاً متفاوت است. زمانی که شما وب سایت خود را راه اندازی می کنید، در بیابانی بی آب و علف قرار دارید و هیچکس خبر از حضور شما ندارد.

بنابراین مستلزم این است که با تلاش و هزینه بسیار، نرخ دیده شدن خود را افزایش دهید. حتی اگر شیک ترین فروشگاه و منحصر به فردترین محصولات هم داشته باشید، هیچ یک از مشتریان شما در بیابان نیازهای خود را برطرف نمی کنند.

🎯 اصطلاح بازاری ها: مغازه ای بگیر که پاخورِش خوب باشه 🎯

خیابان های پر رفت و آمدی که مردم جهت رفع نیازهای روزمره خود به آن ها مراجعه می کنند، مکان های مطلوبی برای شروع یک کسب و کار فیزیکی می باشد (البته به نسبت سودی که نصیب شما می کند، هزینه های قابل توجهی هم دارد).

در کسب و کار اینترنتی هم از این فضا ها وجود دارد. یکی از خیابان های پر ترافیکی که مشتریانِ ما در آن رفت و آمد می کنند، موتور جستجوی گوگل است. اگر قصد داریم بیزینس ما رونق گیرد، باید مغازه آنلاین ما در بالای شهر گوگل (صفحه اول)قرار گیرد که نیازمند تلاش بسیار است.

برای وارد شدن به بالای شهر گوگل، باید قوانین سئو را یاد بگیریم. برای فراگیری این علم می توانید در دوره جامع سئو شرکت نمایید.

مراحل راه اندازی یک Business ثمربخش

برای ساخت کسب و کاری موفق، به طور کلی ۵ مرحله است که باید به درستی طی شود. در ادامه به طور خلاصه به آن ها خواهیم پرداخت، کمااینکه در ویدیو زیر، این مراحل توضیح داده شده است:

 

 

🔵 قدم اول انتخاب موضوع: قبل از شروع هر کاری، باید دلایل محکم برای انجام آن داشته باشیم. اگر دلیل ما در حد کفایت، محکم نباشد با کوچکترین سختی دست از تلاش بر می داریم و شروع به گله و شکایت از سران مملکت خواهیم کرد. به جای این که چند دلیل خنده دار برای ادامه ندادن مسیر بیاوریم، یک دلیل محکم برای شروع یک سبک زندگی خاص داشته باشیم. موضوع کسب و کار خود را با یک دلیل محکم انتخاب کنید و هر چه سریع تر، به قدم بعد بروید.

🔵 قدم دوم Business Model: کسب و کار زمانی ثمربخش خواهد بود که کاملاً اصولی راه اندازی شود. یکی از اصولی که بسیار رایج است، بهره گیری از business model canvas است که در کتاب خلق مدل کسب و کار می توانید آن را مطالعه نمایید.

🔵 قدم سوم راه اندازی سایت: تا ۱۰ سال پیش داشتن سایت نوعی مزیت رقابتی محسوب می شد. اما در حال حاضر به امری بدیهی در کسب و کار تبدیل شده است. اگر صاحب یک کسب و کار فیزیکی هستید، مطمئن باشید، می توانید محصولات خود را به صورت آنلاین نیز به فروش برسانید و در اسرع وقت وب سایت خود را راه اندازی نمایید.

🔵 قدم چهارم خط تولید: شاید باورتان نشود اما اگر محصول یا خدمتی نداشته باشید، درآمد نیز نخواهید داشت. این موضوع برای بسیاری از دوستانی که در جلسات مشاوره شرکت می کنند، بسیار عجیب به نظر می رسد. به عنوان مثال: یکی از مراجعین، قصد راه اندازی کسب و کار را داشتند و عدد و رقم های قابل توجهی نیز در ذهن خود پرورانده بودند. تنها سوالی که از آن فرد پرسیدم این بود: چه تعداد از محصولات تان باید به فروش برسد تا به درآمد رضایت بخش خود برسید؟

فکر می کنید پاسخ آن فرد چه بود؟!

وی افزود❕ مگر باید محصول تولید کنیم 😡

این جمله همان قدر که برای شما عجیب است، کمی بیشتر برای من خنده دار بود. صرفاً با خیال پردازی نمی توان کسب و کار پر سود و ارزش آفرینی ایجاد نمود.

🔵 قدم پنجم بازاریابی و فروش: اما غول مرحله آخر بازاریابی و فروش است. تا اینجای کار حتی اگر زیباترین وب سایت و عالی ترین محصولات هم داشته باشید، بدون بازاریابی و فروش نمی توانید درآمد پایداری داشته باشید.

اشتباه رایج افراد شکست خورده: قبل از این که محصولی داشته باشند، شروع به یادگیری مباحث بازاریابی و فروش می کنند.

 

💡یادمان باشد این پنج مرحله باید گام به گام طی شود💡

 

۹ جزء سازنده همه ی کسب و کارهای موفق

قبل از شروع این بحث لطفاً ویدیو زیر را مشاهده بفرمایید:

 

💡 canvas جان می گوید: اگر می خواهید کسب و کارتان تا سال ها تحت کنترل باشد، از مدل من استفاده بِنُمایید 💡

قبول دارید که در کسب و کار باید:

🔴 هزینه ها مدیریت شوند؟

🔴 روش های کسب درآمدی مشخص شوند؟

🔴 جامعه هدف ما باید تعیین گردد؟

🔴 برنامه ریزی برای بازاریابی وجود داشته باشد؟

🔴 خدمات مشتریان باید هدفمند باشد؟

🔴 و غیره❓❕

تمامی این موارد که اغلب مواقع باعث نگرانی صاحبان کسب و کار می شود در Business Model Canvas آورده شده است.

کلیدی ترین عامل موفقیت همه کسب و کارها

باتوجه به بحث قبلی، مدل کسب و کار ما به ۹ بخش اصلی تقسیم می شود. یکی از آن ها Value Proposition است که به اعتقاد بنده (محمدرضا یعقوبی)مهمترین عامل موفقیت در Business، این بخش است.

فیلم آموزشی زیر قسمتی از دوره قدم صفر کسب و کار است که به صورت رایگان تقدیم شما شده است:

 

Value Proposition یا ارزش پیشنهادی، دقیقاً وجه تمایز ما با رقباست. چه چیزی محصول ما را خاص می کند؟ مشتری چرا باید نیازهای خود را از طریق ما رفع سازد؟

چرا نباید از رقبای ما خرید کند؟ چرا محصول ما گرانتر است؟ و از این دست چرا ها.

با پاسخ به این سوالات می توان فهمید، کسب و کار به این سادگی ها هم که برخی مدرسان گرامی می گویند، نیست.

 

موفقیت در کسب و کار و انواع کسب و کار خلق ارزش در کسب و کار

 

حالا که بحث داغ شده، بیایید Value Proposition را به شکل عمیق تری بررسی کنیم.

💲ارزش پیشنهادی همان چیزی است که به مشتری می فروشید💲

برای درک بهتر این جمله، بهترین راه توضیح با مثال است: شرکت تولید کننده خمیر دندان به نظر شما چه چیزی می فروشد؟ خمیر دندان؟؟؟
اگر خمیر می فروخت، روی جعبه محصول خود، صرفاً عکس مایع خمیر دندان را درج می کرد. در صورتی که اگر کمی دقت کرده باشید، شرکت های معروف مانند Oral-B روی محصولات خود عکس دندان های سفید و شفاف را اضافه می کنند. در واقع مشتریان، نتیجه ی محصولات تان را می خرند و نه خودِ واقعی محصول را.
بنابراین در توضیحات صفحه محصول تان نباید صرفاً عکس محصول را قرار دهید، باید تصویری از مشتریان در حال استفاده از آن و یا نتیجه ای که مشتریان بعد از استفاده گرفته اند را منتشر نمایید.
بنابراین تبلیغات خنده داری مثل آیا از موهای زائد خود رنج می برید؟ آیا می خواهید قد بلند شوید؟ آیا خواستار پوستی لطیف هستید؟ تماماً متن های تبلیغاتی هدفمند هستند.
این شرکت ها فروش بالای محصولات شان را مدیونِ ارزش پیشنهادی و اصول و فنون کسب و کار هستند.

 

جمع بندی مقاله کسب و کار چیست؟ از نگاه محمدرضا یعقوبی

جقدر زود وقت رفتن فرا رسید. شاید باورتان نشود اما قلباً دوست داشتم این مطلب را طولانی تر بنویسم اما بیش از این شاید از حوصله بنده شما عزیزان خارج باشد.

اما قول می دهم این مقالات را به صورت پیوسته بنویسم و در اختیار شما همراهان پرانرژی قرار دهم.

هدف از نگارش این مقاله آشنایی شما عزیزان با مفاهیم اولیه کسب و کار بود و اینکه بدانید شروع بیزینس ساده ترین مرحله است، اما آغازی آگاهانه، بسیار دشوار و پیچیده است. زیرا مستلزم تفکر و صرف انرژی بسیار می باشد.

نتیجه اخلاقی این که کنار هر فعالیتی که دارید، هر چه سریعتر بیزینس آنلاین خود را راه اندازی نمایید و اصولی قدم بردارید و دید بلند مدت داشته باشید.

امیدوارم روزهای شاد و پرانرژی داشته باشید و همواره حال دلتان خوب و جیب تان پر پول و درحال رشد و آرزوهایتان نزدیک و و و… 😁

و یک عالمه اتفاق های بی نظیر برایتان رخ دهد- ارادتمند همه شما محمدرضا یعقوبی