فرقی نمی کند مدیر یک سایت وردپرسی باشید یا یک برنامه نویسی فوق حرفه ای و یا مخاطبی ساده که برای رفع نیازهای خود، روزانه به وب سایت های مختلف سر می زند. احتمالاً برای شما هم پیش آمده که رمز عبور سایت وردپرسی یا حتی کلمه عبور جیمیل خود را فراموش کنید. در این صورت چه کاری انجام می دهید؟

یکی از راهکارهای رایج این است که بر روی لینک فراموشی رمز عبور کلیک کنیم و از سرویس دهنده بخواهیم تا رمز جدید را به ایمیل ما ارسال کند. اما شاید برای برخی سیستم ها امکان پذیر نباشد. در این مطلب قصد داریم یک راه ساده به شما معرفی کنیم تا دیگر مجبور نباشید تمامی رمزهای عبور خود را به خاطر بسپارید.

به صورت کلی این آموزش به دو قسمت تقسیم می شود: ابتدا یاد میگیریم چگونه رمز ورود به سایت وردپرسی خود را در دیتابیس عوض کنیم و در گام بعدی به سراغ یک ابزار کارامد خواهیم رفت که تمامی پسوردهای خود را یک بار برای همیشه در آن وارد کنیم تا دیگر وقت خود را برای پیدا کردن رمزهای عبور صرف نکنیم.

خب اگر موافق باشید، فرصت را غنیمت بشماریم و با فیلم آموزشی زیر، یادگیری را آغاز نماییم:

 

گزینده ای از فیلم آموزش بازیابی رمز عبور وردپرس در لوکال هاست + آموزش LastPass:

برای همه ما پیش آمده است که اطلاعات ورود به پنل مدیریتی سایت وردپرسی خود را فراموش کرده باشیم. خصوصاً زمانی که یک مشکل بزرگ در سایت بوجود آمده که هر چه سریع تر می باید، برطرف گردد اما هرچقدر تلاش می کنیم، رمز عبور را به یاد نمی آوریم.

نگران نباشید، ما اینجا هستیم تا مراحل حل این مشکل را با شما به اشتراک بگذاریم. ابتدا باید به بخش phpmyadmin پنل مدیریتی وب سایت خود دسترسی داشته باشیم که در صورتی که سایت وردپرسی شما در فضای لوکال نصب شده باشد، اول از همه مطابق با تصویر زیر، باید xampp را اجرا کنیم، سپس روی دکمه Admin کلیک می کنیم تا به صورت خودکار به صفحه ی phpmyadmin هدایت شویم.

زمانی که صفحه مورد نظر برایمان باز شد، دیتابیس پروژه خود را پیدا کرده و روی آن کلیک می کنیم.

سپس جدولی تحت عنوان wp_users را پیدا می نماییم و روی آن کلیک می کنیم.

در صفحه باز شده، می توانیم لیست تمامی کاربران وب سایت خود را مشاهده کنیم. با توجه به تصویر زیر، گزینه Edit را انتخاب می کنیم تا بتوانیم اطلاعات ورود به سایت را ویرایش نماییم.

در گام بعدی، در قسمت user_login می توانیم، نام کاربری خود را تغییر داده و در بخش user_pass قادر خواهیم بود، رمز عبور جدیدی را وارد نماییم.

پس از این که رمز دلخواه خود را وارد نمودیم، حال لازم است عملیات کد گذاری بر روی رمز ما انجام شود. برای این کار، جعبه کشویی بخش user_pass را باز کرده و گزینه MD5 را انتخاب می کنیم. و در آخر روی دکمه Go کلیک می کنیم.

حال اگر به صفحه ورود پنل مدیریتی خود مراجعه نماییم. خواهیم دید که با وارد کردن اطلاعات جدید، به راحتی قادر خواهیم بود به پنل پیشخوان سایت وردپرسی خود دسترسی پیدا کنیم.

همانطور که در تصویر زیر نیز نمایان است، صرفاً با چند کلیک ساده توانستیم اطلاعات ورود خود را ویرایش کرده و با خیال راحت به ادامه فعالیت خود بپردازیم.

اما ممکن است ما علاوه بر وب سایت خود، عضو صدها وب سایت دیگر هم باشیم. در این صورت آیا لازم است اطلاعات ورود تمامی وب سایت ها را به خاطر بسپاریم؟ در این حالت ممکن نیست گاهی از یادمان برود؟ آیا راه بهتری وجود ندارد؟

ما در اینجا ابزاری قدرتمند به شما معرفی خواهیم کرد که با بهره گیری از آن می توانید، با خیال راحت در هر سایتی ثبت نام کنید و بدون این که از حافظه خود کمک بگیرید، تا آخر عمر در آن ها به گشت و گذار بپردازید. با این کار در زمان خود نیز صرفه جویی خواهید کرد. ابزاری که قصد کار با آن را داریم، lastpass است. توصیه می شود از مرورگر Chrome استفاده کنید، تا بتوانید گام به گام با این آموزش پیش بروید.

در ابتدا مانند تصویر زیر، از بخش More tools گزینه Extensions را انتخاب می کنیم.

سپس در صفحه جدیدی که برایمان باز شده، عبارت lastpass را جستجو می نماییم و روی دکمه Add Extension کلیک می کنیم تا این ابزار برایمان نصب شود.

در مرحله بعد، شما باید در این ابزار قدرتمند، ثبت نام کنید. برای ثبت نام می توانید دکمه Create an account را بفشارید و با پشت سر گذاشتن چند مرحله ساده، بتوانید در این ابزار وارد شوید.

در گام بعد، ایمیل و کلمه عبور خود را وارد کرده و گزینه Login را کلیک می نمایید. توجه کنید، رمز عبور lastpass خود را در یک فایل متنی جدا ذخیره کنید. چون از این پس داشتن اطلاعات ورود همه ی سایت ها منوط به در اختیار داشتن، این رمز است.

در واقع، شما با نگهداری از یک رمز عبور، از حجم عظیمی از اطلاعات محافظت می کنید. در گام بعد، مطابق با عکس زیر، بر روی گزینه Open My Vault کلیک می کنیم و منتظر می مانیم تا صفحه جدید برایمان باز شود.

در این صفحه، گزینه Add Item را انتخاب می کنیم تا اطلاعات ورود وب سایت های مورد نظر را در آن وارد کنیم.

در مرحله بعد، بر روی گزینه Password کلیک می کنیم و در کسری از ثانیه صفحه جدید برایمان باز می شود 🙂

در بخش اول این صفحه، باید URL سایتی که ممکن است اطلاعاتش را فراموش کنیم را وارد می نماییم. و در بخش بعد یک نام دلخواه برای آن انتخاب می کنیم. این نام هر چیزی می تواند باشد. در گام سوم، Username و Password خود را وارد کرده و در نهایت روی دکمه Save کلیک می نماییم.

به همین سادگی توانستیم اطلاعات ورود یکی از سایت های مهم خود را وارد کنیم. و تا آخر عمر اگر این رمز را فراموش کنیم، خیالمان راحت است که به راحتی می توانیم از این طریق به آن دست پیدا کنیم.

اما این ابزار قدرتمند، یک امکان بی نظیر دیگر هم در اختیار ما قرار می دهد. از این پس به هر وب سایتی که سر بزنید و اطلاعات ورود خود را وارد کنید، با استفاده از یک پیام، از شما می پرسد که آیا می خواهید اطلاعات وارد شده را به صورت خودکار در lastpass ذخیره کنیم یا خیر. در واقع شما دیگر نیاز ندارید برای هر وب سایت، به صورت دستی و در قالب Item اطلاعات آن را اضافه کنید. فقط کافیست یک بار به سایت مورد علاقه خود وارد شوید و تا آخر عمر، این رمز را در lastpass خود داشته باشید. حتی اگر مرورگر خود را پاک کردید و یا احیاناً سیستم عامل خود را عوض کردید هم مشکلی برای اطلاعات شما پیش نخواهد آمد.

 

امیدواریم از این مطلب آموزشی کوتاه هم لذت و بهره کافی را برده باشید، تا آموزش های بعدی شما را به خدای بزرگ و منان می سپاریم.