به رسم همیشه درود و عرض ادب خدمت همه شما عزیزان و دوستداران آموزش. در این مطلب با آموزش انتقال سایت از لوکال هاست به هاست اصلی در خدمت شما هستیم.

همانطور که می دانید، یکی از روش های مرسوم طراحی وب سایت، به این شکل است که ابتدا وب سایت خود را روی کامپیوتر شخصی خود راه اندازی می کنیم تا تمامی ایرادات آن رفع گردد و در انتها کل فایل های سایت خود را به هاست واقعی منتقل می کنیم. با بهره گیری از این روش، می توان تا حد زیادی از امنیت پروژه ها آسوده خاطر شد.

در این آموزش ما یک سایت وردپرسی  که در یکی از دوره های آموزشی با کمک شرکت کنندگان ساختیم را به هاست اصلی منتقل می کنیم. البته ممکن است سایت شما با سیستمی دیگر طراحی شده باشد، در این صورت به هیچ عنوان نگران نباشید، روش کار در غالب موارد یکسان است. ضمناً در این آموزش از برنامه xampp استفاده کرده ایم که توصیه می کنیم اگر وب سایت شما با وردپرس پیاده سازی شده است، شما نیز از این نرم افزار استفاده نمایید.

خب اگر با بنده اتفاق نظر داشته باشید، بهتر است به سرعت فیلم آموزشی انتقال سایت از لوکال هاست به هاست اصلی را در زیر مشاهده نماییم 🙂 :

 

متن فیلم آموزشی انتقال سایت از لوکال هاست به هاست اصلی:

اگر به مشاهده ویدئو علاقه مند نیستید، تیم محتوایی ما تمامی اطلاعات موجود در فیلم آموزشی بالا را در قالب متن و تصویر در اختیار شما عزیزان قرار داده است که از این آموزش ها کمال بهره را ببرید.

راه اندازی xampp و شروع کار

هدف ما از این مطلب آموزشی، این است که سایت وردپرسی خود که در کامپیوتر شخصی خود طراحی و پیاده سازی کردیم را به هاست اصلی و واقعی منتقل نماییم تا همه کاربران موجود در سطح اینترنت، بتوانند آن را ببینند. برای این کار ابتدا برنامه xammp که از قبل در کامپیوتر خود نصب کردیم را باز کرده و گزینه های Apache و MySQL را Start می کنیم. (مطابق با تصویر زیر):

مشاهده وب سایت وردپرسی در لوکال هاست

قبل از این که به طور رسمی، کار انتقال سایت را به طور رسمی آغاز نماییم، شاید بهتر باشد ابتدا مطمئن شویم که آیا وب سایت ما در لوکال هاست به درستی کار می کند یا خیر؟

برای این کار آدرس localhost/webirooni را در مرورگر خود تایپ می کنیم، بدیهی است که شما به جای webirooni می باید نام پروژه ای که قبلاً در لوکال هاست ساختید را جای گذاری نمایید.

همانطور که در عکس زیر مشخص است، سایت وردپرسی ما در کامپیوتر شخصی به درستی کار می کند.

خرید یک هاست واقعی برای انتقال فایل ها

شاید باورتان نشود 🙂 اما برای انتقال سایت از لوکال هاست، لازم است که ابتدا یک هاست واقعی خریداری کرده باشیم و اطلاعات ورود به admin panel هاست را در اختیار داشته باشیم. ما در این آموزش فرض را بر این می گیریم که شما این فضا را خریده اید. بنابراین اطلاعات ورود به پنل مدیریتی را وارد کرده و login می کنیم.

نگاه کلی به مراحل انتقال سایت از لوکال هاست به هاست اصلی

اما قبل از این که کار خود را آغاز کنیم، بهتر است یک دید کلی از مراحل انتقال سایت از لوکال هاست به هاست اصلی داشته باشیم:

1)فشرده سازی فایل های سایت در لوکال هاست

2)آپلود فایل فشرده شده در هاست اصلی

3)گرفتن خروجی از دیتابیس (پایگاه داده)در لوکال هاست

4)جایگزین تمامی آدرس های قدیمی (لوکال)با آدرس های جدید

5)ساخت دیتابیس جدید در هاست اصلی

6)آپلود فایل دیتابیس (لوکال)در هاست اصلی

7)تغییر اطلاعات پایگاه داده در فایل wp-config در هاست اصلی

کل کاری که باید انجام شود، همین هفت گام است. خیلی هم راحت و بی دردسر! 🙂

گام اول: فشرده سازی کلیه فایل ها در لوکال هاست

در ابتدا به مکانی که xampp را نصب کردیم، مراجعه میکنیم و وارد پوشه htdocs می شویم و بعد وارد پروژه مورد نظر می شویم. سپس باید عملیات فشرده سازی را روی تمامی فایل های موجود در این پوشه، انجام دهیم.

برای فشرده سازی، اول از همه تمامی فایل ها را انتخاب کرده و کلیک راست می کنیم. سپس اگر برنامه winrar را پیش تر نصب کرده باشیم، روی گزینه add to archive کلیک می کنیم. صفحه ای مشابه تصویر زیر برای شما نمایان می شود.

ابتدا گزینه zip را انتخاب می کنیم و سپس در قسمت compression method روی آیتم best کلیک می نماییم. و دکمه ok کلیک کرده و صبر می کنیم تا عملیات فشرده سازی به اتمام برسد.

خب با توجه به تصویر زیر، فایل های ما به درستی فشرده شدند. لازم به ذکر است که حتماً فشرده سازی خود را با فرمت zip انجام دهید، چون بی دردسرترین فرمتی است که می توان در هاست آپلود نمود.

 

گام دوم: آپلود فایل های سایت در هاست اصلی

حال نوبت به قدم دوم رسیده است. در این بخش باید فایل هایی که  در لوکال هاست فشرده کردیم را در هاست اصلی خود آپلود کنیم. اما نکته فوق مهم این است که این فایل های فشرده را در کدام بخش از هاست خود قرار دهیم؟ پاسخ این سوال را در قسمت بعد خواهیم یافت.

در کدام قسمت هاست، آپلود کنیم؟

در حال حاضر باید تصمیم بگیریم که قصد داریم فایل های خود را در کدام قسمت فایل اصلی آپلود نماییم. ما در این پروژه می خواهیم، هنگامی که کاربران آدرس blog.webirooni.com  را در مرورگر خود وارد کردند، به فایل های ما دسترسی داشته باشند و سایت ما را ببینند. جهت یادآوری باید بگوییم: در کنترل پنل هاست، public_html معرف دامنه اصلی سایت است. به عنوان مثال: webirooni.com با public_html یکسان است. بنابراین اگر بخواهیم فایل های سایت ما در blog.webirooni.com قرار گیرد، باید یک پوشه در public_html بسازیم و کلیه فایل های خود را در پوشه blog منتقل کنیم. به این دلیل که blog زیر مجموعه یا subdomain دامنه ی webirooni.com است. بنابراین ابتدا باید، یک ساب دامین به نام blog بسازیم. اما چگونه این کار را انجام دهیم؟

در ادامه به صورت گام به گام خدمت شما توضیح داده خواهد شد.

آموزش ساخت ساب دامین در هاست سی پنل

برای ساخت ساب دامنه باید ابتدا به Admin Panel هاست خود وارد شده و در بخش DOMAINS گزینه ی Subdomains را انتخاب کنیم. (مانند تصویر زیر):

در مرحله بعدی، در قسمت Subdomain نام زیر دامنه یا همان blog را وارد می نماییم و سپس در بخش Domain مشخص می کنیم این subdomain زیر مجموعه کدام دامنه اصلی ما باشد. همانطور که می دانید، ما قادر خواهیم بود، برای یک وب سایت، بی نهایت دامنه داشته باشیم. و در آخر نیز روی گزینه Create کلیک می کنیم. مجموع کارهایی که تا کنون انجام شده، آدرس blog.webirooni.com را برای ما ایجاد کرده است.

همان گونه که در عکس زیر مشخص شده است، زیر دامنه ما به درستی ساخته شده است و از طریق آدرس public_html/blog در کنترل پنل هاست خود، می توانیم به آن دسترسی داشته باشیم.

چگونه بفهمیم ساب دامین درست کار می کند یا خیر؟

در حال حاضر شاید بد نباشد، subdomain خود را آزمایش بکنیم. شاید به درستی کار نکند! 🙂

یکی از راه های ساده برای تست زیر دامنه این است که یک فایل ساده را در آن آپلود کنیم و بعد به آن آدرس مراجعه نماییم، در صورتی که آن فایل باز شود، به این معنی است که ساب دامنه به درستی کار می کند. برای این کار از طریق آدرس مذکور، وارد پوشه blog می شویم و روی گزینه Upload کلیک می کنیم.

در گام بعدی مطابق با تصویر زیر، یک فایل html ساده را انتخاب کرده و گزینه Open را کلیک می کنیم.

کمی منتظر می مانیم تا این فایل به طور کامل در هاست، بارگذاری شود و بعد از این که نوار سبز رنگ نمایان شد، روی قسمت Go Back کلیک می نماییم.

همانطور که در عکس زیر می بینید، فایل ما به راحتی در پوشه blog آپلود شد.

در مرحله آخر آزمایش، باید به آدرس blog.webirooni.com برویم و ببینیم آیا این فایل برای ما نشان داده می شود یا خیر.

همانطور که در تصویر می بینید، فایل ما به درستی نمایش داده شد. یک سوال مهم که ذهن خیلی از کاربران را به خود مشغول کرده این است که آدرس این فایل باید به صورت blog.webirooni.com/index.html باشد، چرا بدون index.html ما توانستیم به این فایل دسترسی داشته باشیم. جالب است بدانید که واژه index استثنا است و اگر فایل html یا php را با نام index در ریشه ی هاست آپلود کنیم، با وارد کردن آدرس اصلی سایت، می توان به آن فایل دسترسی داشت. درواقع زمانی که هیچ فایلی در هاست وجود نداشته باشد، این فایل به صورت پیش فرض اجرا خواهد شد.

آپلود فایل های سایت در هاست سی پنل

حال زمان آن رسیده که فایل فشرده شده خود را در پوشه blog در هاست اصلی خود آپلود نماییم. برای این کار به Admin Panel هاست خود مراجعه می نماییم و گزینه File Manager را انتخاب می کنیم.

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، زمانی که وارد File Manager می شویم، تمامی فایل های وب سایت خود را می توانیم در آن ببینیم.

در گام بعدی وارد پوشه ی blog می شویم و فایل webirooni.zip را آپلود کرده و روی آن کلیک راست می کنیم و در نهایت روی گزینه Extract کلیک می نماییم. مانند تصویر زیر:

همانطور که در عکس زیر مشخص است، تمامی فایل ها در هاست ما قرار گرفت. اما الان اگر سایت خود را مشاهده کنیم، به درستی کار نمی کند و با خطاهای عجیبی مواجه خواهید شد. به این دلیل که کلی کار دیگر باید انجام شود تا فایل های سایت به طور کامل به هاست اصلی منتقل شود.

گام سوم: خروجی از پایگاه داده در لوکال و تغییر آدرس ها

در قدم سوم لازم است که از دیتابیس ساخته شده در لوکال هاست، خروجی گرفته شود. برای این کار در مرورگر خود آدرس localhost/phpmyadmin را تایپ می کنیم. سپس دیتابیس موردنظر خود را پیدا کرده و روی آن کلیک می نماییم(مطابق با تصویر زیر):

زمانی که جداول پایگاه داده پروژه خود را مشاهده کردیم، روی کلید واژه Export کلیک می نماییم. مانند تصویر زیر:

در مرحله آخر روی دکمه ای تحت عنوان Go کلیک می کنیم تا فایل کل دیتابیس ما دانلود شود. توجه داشته باشید که حتما بخش Format برابر با SQL باشد و بعد برای گرفتن خروجی اقدام نمایید.

گام چهارم: تغییر آدرس های لوکال به آدرس ساب دامین

پس از این که فایل با پسوند sql برای ما دانلود شد، باید آن را با یک ویرایشگر متن باز کنیم تا قادر باشیم، آدرس های لوکال را به آدرس های هاست اصلی تبدیل نماییم. ویرایشگری که ما به شما پیشنهاد می کنیم، ++notepad است. چون این برنامه فوق سبک و سریع است که به سرعت کار ما را راه می اندازد. زمانی که فایل ما باز شد، یکسری کدهای عجیب و غریب مانند تصویر زیر برای ما نمایش داده می شود، که نشان دهنده این است که تا کنون کار خود را به درستی انجام داده ایم.

در گام بعدی، کلیدهای ترکیبی Ctrl و F را روی کی بورد فشار می دهیم تا بخش زیر که در تصویر مشخص است برای ما نمایان شود. سپس در قسمت اول آدرس لوکال هاست را به صورت http://localhost/webirooni/ وارد کرده و در قسمت دوم آدرس سایت واقعی را به شکل http://blog.webirooni.com/ را وارد می نماییم. توجه داشته باشید که / آخر باید وجود داشته باشد. سپس روی دکمه Replace All کلیک می کنیم تا آدرس ها جا به جا شوند.

در مرحله بعد آدرس ها را بدون / آخر با هم جا به جا می نماییم. مطابق با عکس زیر:

و در مرحله آخر، آدرس ها را بدون قرار دادن http:// و با قرار دادن مجدد / آخر در آدرس ها با یکدیگر جا به جا می کنیم. در نهایت هم Ctrl + S را درکی بورد خود وارد می کنیم تا عملیات انجام شده، به طور کامل ذخیره شود.

گام پنجم: ساخت دیتابیس در هاست اصلی

در مرحله پنجم لازم است، در هاست اصلی یک پایگاه داده جدید بسازیم. برای این کار به Admin Panel هاست خود رفته و در بخش DATABASES روی گزینه MySQL Databases کلیک می کنیم.

در صفحه ای که برای ما باز می شود، ابتدا نام دیتابیس را وارد می نماییم. نام دیتابیس هر چیزی می تواند باشد، کاملاً دلخواه است. روی دکمه Next Step کلیک می نماییم.

همان گونه که در تصویر زیر می بینید، پایگاه داده ما ساخته شد. در مرحله دوم باید برای ورود به دیتابیس خود نام کاربری و رمز عبور تعریف نماییم. مطابق با تصویر زیر، این اطلاعات را پر کرده و روی دکمه Create User کلیک می کنیم.

در گام بعدی روی گزینه All privilages کلیک کرده و Next Step را انتخاب می نماییم.

گام ششم: آپلود فایل دیتابیس لوکال هاست در هاست اصلی

در مرحله ششم باید، فایل های دیتابیسی که در مراحل قبل در آن تغییراتی انجام دادیم را در پایگاه داده هاست اصلی آپلود نماییم. برای این کار در ادمین پنل هاست وارد شده و از بخش DATABASES روی گزینه PhpMyAdmin کلیک می نماییم.

 

در این بخش، دیتابیسی که ساختیم را پیدا کرده و روی آن کلیک می کنیم، سپس روی گزینه Import کلیک می نماییم. مانند تصویر زیر:

همانطور که در عکس زیر مشخص است، فایل webirooni.sql را از کامپیوتر خود انتخاب کرده و گزینه Open را کلیک می کنیم.

و در گام آخر روی دکمه ای با نام Go کلیک می کنیم تا جداول دیتابیس منتقل شوند.

گام هفتم (آخر): تغییر اطلاعات دسترسی، در هاست اصلی

تا اینجا 99 درصد کارهای انتقال سایت از لوکال هاست به هاست اصلی را انجام دادیم و فقط کافیست، یک تغییر کوچک انجام شود. برای این کار به همان جایی که وب سایت خود را بارگذاری کردیم، مراجعه میکنیم. یعنی پوشه blog و با کمی جستجو و تلاش، فایلی با نام wp-config.php را پیدا می کنیم و پس از کلیک راست روی آن، گزینه Edit را انتخاب می نماییم تا یکسری تغییرات در آن اعمال نماییم.

پس از باز شدن فایل wp-config.php سه قسمت را باید تغییر بدهیم. بخش اول DB_NAME است که نام دیتابیس جدید باید قرار گیرد، بخش دوم DB_USER است که نام کاربری هاست اصلی باید نوشته شود و بخش آخر نیز DB_PASSWORD است که می باید، رمز عبور جدید هاست اصلی در آن وارد شود.

پس از اعمال این تغییرات لازم است ابتدا روی گزینه Save Changes و سپس روی گزینه Close کلیک نمایید تا عملیات به طور کامل در فایل مورد نظر انجام شود.

 

🙂 🙁 باور کنید دیگه تموم شد 🙂 🙁

 

خب به شما کاربر گرامی تبریک می گوییم که در پشت سر گذاشن این مراحل سخت و نفس گیر همراه ما بودید. بالاخره تمام شد و وب سایت ما با موفقیت از لوکال هاست به هاست دلخواه ما وارد شد. اگر تمامی مراحل را مطابق با آموزش ها پیش رفته باشید، شک نکنید که وب سایت شما به درستی منتقل شده است. حال وقت آن است که آزمایش نهایی را انجام دهیم و به آدرس blog.webirooni.com برویم. همان طور که در تصویر زیر نمایان است. سایت به درستی منتقل گردید و با خیال راحت می توانید آدرس سایت خود را به دوستانتان معرفی کرده و آن ها را دعوت به بازدید سایت تان نمایید.

امیدواریم که از آموزش انتقال سایت از لوکال هاست به هاست اصلی کمال لذت را برده باشید و اگر سوال، نظر یا پیشنهادی داشتید حتماً در زیر همین پست قرار دهید. ما در اسرع وقت به آن ها پاسخ می دهیم.

مجدداً سپاس که تا انتهای این مطلب همراه ما بودید و زیباترین روزها را برایتان آرزومندیم،

تا آموزش های بعدی، خداوند یار و نگهدار شما باشد.