شاید با خودتان بگویید که تایپ ده انگشتی که جزء بدیهیات است و یا حتی شاید بر این باور باشید که واقعاً یادگیری تایپ ده انگشتی در اولویت نیست و در حال حاضر باید مباحثی مثل html5، Css3، Jquery، React و غیره را فرابگیریم. اما باور کنید که این رویکرد درست نیست.

اولین گام برای یادگیری برنامه نویسی، یادگیری تایپ ده انگشتی و افزایش سرعت آن است.

اگر بدون یادگیری تایپ ده انگشتی، شروع به یادگیری برنامه نویسی کنیم، در ادامه به شدت اعصاب مان خرد خواهد شد و احساس مبتدی بودن به ما دست خواهد داد. و پس از چند سال افرادی را خواهیم دید که واقعاً به نسبت ما از دانش کمتری برخوردار هستند اما به راحتی می توانند درآمد بیشتری داشته باشند و در شرکت های بزرگ تر مشغول به کار شوند.

دلیل عمده این اتفاق، داشتن مهارت تایپ سریع است. این موضوع به ظاهر شاید کم اهمیت باشد اما ما را به یک برنامه نویس حرفه ای تبدیل می کند.

تصور کنید شما مدیر یک شرکت نرم افزای هستید و قصد دارید یک برنامه نویس را در دفتر خود استخدام کنید. اگر فردی به شما مراجعه کند و نیم ساعت دنبال الف، ب، ج و د بگردد. آیا شما ترجیح می دهید این فرد را به استخدام در بیاورید یا فردی که مثل موشک تایپ می کند؟!

((خیلی مواقع در جلسات مصاحبه استخدامی، مهارت تایپ ده انگشتی ماست که شایستگی ما را نشان می دهد و نه دانش ما))

بدون هیچ تردیدی ما دوست داریم کارها سریع تر و با صرف انرژی کمتری انجام شود. پس حتماً به ادامه مطلب توجه فرمایید. چون در ویدئو زیر به ابزارهایی را برای شما معرفی کرده ام که به راحتی می توانید با بهره گیری از آن ها مهارت تایپ ده انگشتی را به طور فوق حرفه ای یاد بگیرید:

 

 

گزیده ای از ویدئوی آموزش تایپ ده انگشتی، به صورت متن:

اما در این قسمت قصد داریم خلاصه ویدئوی بالا را به صورت متن تقدیم حضورتان کنیم. کلاً در این ویدئو درباره اهمیت تایپ ده انگشتی برای ورود به دنیای برنامه نویسی صحبت شد و این که واقعاً مهمترین پیش نیاز برای ورود به این فضا، مهارت تایپ ده انگشتی سریع است.

بعد هم که به سه مرحله برای متخصص شدن در این حیطه به شما معرفی شده (سه ابزار باحال)که در ادامه، این مراحل را به تفصیل توضیح خواهیم داد.

گام اول: یادگیری تایپ ده انگشتی ساده به زبان انگلیسی

مرحله اول برای کسب این مهارت ضروری، یادگیری تایپ ساده به زبان انگلیسی است که برای شروع کار، بهترین انتخاب قطعاً سایت Typing.com است که مراحل ثبت نام آن بسیار راحت است و این سایت امکانات اعجاب آوری در اختیار شما قرار می دهد، از جمله این که می توانید با استفاده از یکسری بازی های جذاب، مهارت تایپ خود را تقویت کنید و این که حتی در زمان های 1، 3 و 5 دقیقه ای قادر خواهید بود، سرعت تایپ خود را بسنجید که این فوق العاده است.

تایپ ده انگشتی مرحله نخست

حتماً به این سایت خفن طوری سر بزنید و ثبت نام کنید. بقیه امکاناتش هم برید خودتون ببینید دیگهههه!

دلیل این که دارم، انقدر عامیانه باهاتون صحبت می کنم. بخاطر اینه که خیلی هیجان زده هستم :]

گام دوم: افزایش سرعت تایپ ده انگشتی انگلیسی

اما در گام بعد ما نیاز داریم، سرعت تایپ خود را افزایش دهیم. یک نکته مهم که باعث می شود در ابتدای یادگیری این مهارت، افراد ناامید شوند، این موضوع است که در ابتدا زمانی که تایپ ده انگشتی را یاد می گیرید، به شدت سرعت تایپ شما کاهش می یابد. یعنی اگر به صورت تک انگشتی 20 کلمه در دقیقه تایپ می کردید، زمانی که به تازگی تایپ ده انگشتی را فرا می گیرید شاید به 8 کلمه در دقیقه برسد و ما باید به این موضوع آگاه باشیم که خدایی ناکرده، این مورد باعث افت انگیزه ما نشود.

مرحله دوم یادگیری تایپ ده انگشتی

ابزار قدرتمند 10fastfingers.com به ما کمک می کند تا سرعت تایپ خود را در یک دقیقه مقایسه کنیم که حتماً پس از انجام کلیه تمارین سایت typing به این سایت سر بزنید و سرعت تایپ خود را افزایش دهید.

گام سوم: یادگیری تایپ ده انگشتی مخصوص کدنویسی

این مرحله فقط مختص برنامه نویس هاست و افراد عادی به آن نیازی ندارند.

تا اینجای کار سرعت تایپ انگلیسی ما به سطح مطلوب رسیده است. اما این برای ما کافی نیست. ما برای این که به عنوان یک متخصص وارد فضای برنامه نویسی شویم، نیاز داریم تایپ مخصوص کدنویسی را یاد بگیریم.

مرحله سوم یادگیری تایپ ده انگشتی

دو ابزار بی نظیر به شما معرفی می کنیم که با استفاده از آن ها می توانید تمرین کدنویسی کنید. یعنی اگر شما php کار هستید، یکسری نمونه کدهای php برای شما جنریت می شود که می توانید با تایپ کردن آن ها تسلط خود را بر روی تایپ ده انگشتی کدنویسی افزایش دهید.

اما نکته پایانی که در این مطلب باید به آن اشاره کنیم، این است که: یادگیری مهارت تایپ ده انگشتی بسیار کار دشواری است و اوایل شاید اشک شما را در بیاورد اما کمی صبوری کنید و مطمئن باشید ارزشش را دارد و با کمی تلاش مضاعف می توانید به راحتی از رقبای خود متمایز باشید.

بعد از یادگیری این مهارت های ضروری و فوق مهم در مطلب بعدی به سراغ یادگیری مطالب پایه ای برنامه نویسی تحت وب خواهیم رفت. تا سه شنبه هفته آینده ساعت 20:00 شما را به خداوند منان می سپارم.

شاد، موثر و پایدار باشید، ارادتمند شما محمدرضا یعقوبی